Trauma zapisana w ciele – objawy, skutki i pomocne ćwiczenia
Traumą nazywamy bardzo silne przeżycie, które doprowadziło do ekstremalnego stresu. W jego wyniku doznajemy długotrwałych i trudnych do odwrócenia skutków. Dochodzenie do siebie przez długi czas nie zawsze kończy się całkowitym uwolnieniem od koszmaru traumy. Jak objawia się ten stan i w jaki sposób można sobie pomóc?
Nie wszyscy wiedzą, że trauma z języka greckiego oznacza ranę. Dla mnie to najpiękniejsza i najtrafniejsza definicja traumy, która jest taką raną na psychice. Powstaje ona w sytuacji, zagrażającej znanemu porządkowi. Bardzo dotkliwą, szokującą i wybijającą nas ze znanego, bezpiecznego życia. Najczęściej sensorem traumy jest bezpośrednie narażenie życia swojego lub kogoś bliskiego, np. wypadek samochodowy, choroba somatyczna lub przewlekła, bycie naocznym świadkiem wypadku lub innej szokującej sceny, napad, śmierć bliskiej osoby, gwałt, a także długotrwała przemoc fizyczną lub seksualna.
Co istotne, traumę mogą wywołać również pewne sytuacje z dzieciństwa: choroba, pobyt w szpitalu, odrzucenie przez rodzica, choroba alkoholowa lub agresja bliskiej osoby.
Jakie są skutki traumy i co powoduje?
Piętno jakie odbija trauma zależy od konkretnego człowieka. Część z nas poradzi sobie z sytuacją, w jakiej się znalazło, ponieważ gatunek ludzki został wyposażony w wiele mechanizmów, pozwalających na poradzenie sobie i powrót do równowagi psychicznej. Lęk, drżenie, płacz, przyspieszony oddech, bycie nieobecnym to objawy, które nie muszą nieść za sobą poważnych konsekwencji. Jeśli jednak reakcje te utrzymują się i znacznie utrudniają funkcjonowanie, a do tego dochodzą poniżesz objawy, to znak, aby skorzystać z pomocy:
- przedłużający się smutek, brak nastroju, smutek, wstyd i żal,
- nadmierne wzbudzenie i trudność z koncentracją,
- napady lęku z błahego powodu,
- nieracjonalne obawy o życie i zdrowie swoje oraz bliskich,
- trudność w przeżywaniu emocji,
- powracające myśli, obrazy i dźwięki związane z traumą,
- trudności ze snem oraz radzeniem sobie z gniewem i złością.
Trauma zapisana w ciele – jak się objawia?
Jednak powyższe objawy to nie wszystko. Stres niezwykle mocno oddziałuje na nasze ciało. Przez całe lata upychamy w nim napięcie, przez co odpowiada ono bólem niewiadomego pochodzenia, mięśnie nie wytrzymują ciągłej pracy, pojawia się niepokój, niemożność rozluźnienia się i najprostszego bycia ze sobą.
Bardzo wiele osób żyje w ciągłym stanie walki, zamrożenia lub ucieczki. Te trzy reakcje obronne organizmu sprawiają, że nigdy nie odpoczywamy. Trauma zapisana w ciele objawia się bólem, niemożliwością rozluźnienia, wyprostowania. Przeładowany system nerwowy wpływa na ciało i skutkuje rozmaitymi bólami, w tym m.in. napięciem szczęki, bólami głowy, punktów spustowych, zaburzeniem oddychania, problemami z jelitami czy z kolanami.
Jak radzić sobie z bólem po traumie – ćwiczenia uwalniające
Praca terapeutyczna z samym umysłem, intelektem i emocjami nie jest w pełni skuteczna, bo trauma wciąż pozostaje nierozładowana. Dlatego jako wsparcie zaleca się ćwiczenia uwalniające: ćwiczenia TRE, praca z oddechem biodynamicznym, terapia tańcem, bioenergetyka i wszelkie inne metody pracy z ciałem, które rozładują nadmierne, tłumione emocje.
Metoda TRE – zaliczana do naturalnych metod samoregulacji. To proste ćwiczenia, które pomagają „wytrząść” stres i się rozluźnić. Sekret polega na wprowadzenie mięśni w stan wibracji.
EFT – metoda niwelująca stres poprze opukiwanie odpowiednich miejsc na ciele. Jednocześnie z opukiwaniem stosuje się tzw. “oświadczenie poznawcze”, czyli mówi się o swoich odczuciach.
Masaż – jeden z najpopularniejszych sposobów na rozluźnienie spiętych mięśni i rozładowanie napięcia w ciele. Poprzez uciskanie z różną mocą różnych punktów uwalniamy je od stresu.
Oddech – często niedocenione metody relaksacyjne poprzez ćwiczenia oddechowe.Chodzi o świadome oddychanie, głębokie wdychanie powietrza, napełnianie nim „brzucha”, przytrzymywanie go i następnie powolne wypuszczanie.
Rysunek – pozwala radzić sobie ze stresem, skoncentrować uwagę, wyciszyć się, odsunąć niechciane myśli i być tu i teraz, wyrzucając na papier swoje emocje i rozluźniając się.