Jeśli postrzegasz kreatywność w kategoriach bujania w obłokach i czegoś, co charakteryzuje przede wszystkim dzieci – radzę Ci szybko zerwać z takim sposobem myślenia. Wykorzystywanie swojego potencjału kreatywnego na co dzień nie tylko poprawi Twój komfort życia. Jeśli przeniesiesz umiejętności kreatywne na swoje dzieci i zadbasz o to, aby je rozwijały, z pewnością w przyszłości podziękują Ci za to.

Kreatywni geniusze zmieniają świat.

Gdyby nie kreatywność ludzkość nie wpadłaby na rozwiązanie tak wielu problemów. A oto żyjemy w dzisiejszych czasach – z dostępem do Internetu, mając wiedzę i rozrywkę w komputerze, tablecie i telefonie. Jesteśmy mobilni, mamy samochody i możemy szybko przemieszczać się z kontynentu na kontynent dzięki samolotom i statkom. Przyznasz, że w każdym z tych przypadków musiała pojawić się chociaż jedna osoba, której kreatywne, nieszablonowe myślenie sprawiło, że niemożliwe stało się możliwe, prawda? 

Ty, dzięki kreatywności, zmieniasz świat wokół siebie.

Kreatywność to nie tylko wielkie, przełomowe przedsięwzięcia. To również codzienna pomoc w pokonywaniu tak drobnych problemów, jak wymyślenie, co ugotować na obiad, w co pobawić się z dziećmi, jak miło spędzić czas z partnerem czy jak zaplanować wakacje, aby każdy członek rodziny czerpał z nich jak najwięcej. 

Problem z kreatywnością jest taki, że zbyt długie wykorzystywanie jej do celów nie wykraczających poza codzienne obowiązki sprawia, że mamy z niej coraz mniej radości. Traktujemy ją po macoszemu, jako sprawdzone remedium na problemy, a coraz rzadziej pozwalamy swoim myślom popłynąć gdzieś w bok.

girl, face, colorful-2696947.jpg

A czy zdajesz sobie sprawę z tego, na ile obszarów życia wpływa umiejętność kreatywnego myślenia?

Sukcesy w okresie szkolnym.

Dzieci nauczone kreatywnego myślenia lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem nietypowych problemów. Nauka dla nich jest łatwa i przyjemna, ponieważ potrafią wyjść poza ramy tradycyjnego uczenia się na pamięć. Wolą wykorzystywać mapy myśli, tworzyć opowiadania, wychodzić na świeże powietrze i uczyć się biologii czy fizyki obserwując naturalne zjawiska. 

Mądre dzieci są bardziej skłonne do tego, aby podążać za wskazówkami – czy to nauczyciela, rodzica, czy tymi wyczytanymi w książce. Jednocześnie bardzo boją się pomyłek i blokują swój potencjał przez rodzący się w nich strach. Dzieci potrafiące myśleć kreatywnie nie boją się popełniać pomyłek, a wskazówki traktują jako drogowskazy, a nie niezmienne, stałe wytyczne. To pozwala im swobodnie i bez strachu eksplorować nie tylko określoną ścieżkę wiedzy, ale również te dookoła niej.

Sukcesy w życiu zawodowym.

Czy jako pracująca mama spotkałaś się kiedyś z sytuacją, w której wiedza to nie wszystko? Albo z taką, w której mimo wiedzy nie byłaś w stanie wpaść na rozwiązanie? Właśnie w takich momentach z pomocą przychodzi kreatywność.

Aby zostać przyjętym do pracy zazwyczaj wystarczą umiejętności. W CV mówimy o swoim doświadczeniu, o ukończonych szkołach i kursach. Dla większości pracodawców są to informacje wystarczające do tego, by ocenić, czy przyjąć kogoś do pracy, czy też nie.

Jednak aby móc awansować należy umieć korzystać z kreatywności, myśleć nieszablonowo, wykorzystywać swoją wiedzę do proponowania czasem z pozoru szalonych, lecz zarazem skutecznych rozwiązań. Umiejętności taktyczne, strategiczne i wyuczone metody z kombinacji z umiejętnością przełożenia ich na zwiększenie efektywności, wydajności i wzrost przychodów dla firmy – oto przepis na zawodowy sukces.

Dlatego zarówno Ty, droga mamo, powinnaś pielęgnować swoje umiejętności nieszablonowego myślenia, ale także dbać o to, aby Twoje dzieci ćwiczyły je już od najmłodszych lat.

Sukcesy w życiu osobistym.

Szczęście to nie stan posiadania. To nie pieniądze ani nowy dom czy samochód. Na nasze szczęście składa się w dużej mierze to, jak radzimy sobie z codziennymi przeciwnościami losu. Czy uważamy, że sukcesy są nasze i są wypracowane, czy postrzegamy wszystko w kategorii łutów szczęścia i uśmiechów losu. 

Kreatywne myślenie pomaga łatwiej uporać się z problemami dnia codziennego. A dzięki poczuciu sprawczości mamy ochotę sięgać po większe i ambitniejsze projekty, które z kolei przekładają się na poczucie szczęścia i osobistego spełnienia. 

Szybszy rozwój umiejętności umysłowych.

Skoro potrafisz się uczyć i zdobywać wiedzę, wiesz, gdzie jej szukać i skąd ją pozyskiwać, to pozwalając swojemu umysłowi meandrować ponad to, co napisane jest w podręcznikach, zyskujesz przewagę nad innymi. Szybciej kojarzysz fakty, sprawniej się uczysz, tworzysz powiązania między informacjami i wiedzą z różnych dziedzin. To samonapędzający się proces, podczas którego mózg stymulowany nową wiedzą, budujący kolejne, nowe połączenia neuronowe i chemiczne, funkcjonuje coraz sprawniej. Dzięki kreatywnemu myśleniu zachowujesz błyskotliwy umysł, również w bardzo dojrzałym wieku.

Dbaj o kreatywność swoich dzieci.

Przypomnij sobie, jak poznawałaś świat, kiedy sama byłaś dzieckiem, a jeśli masz pociechy w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym poobserwuj, w jaki sposób się uczą. Uwielbiają się bawić, brudzić, wsadzają ręce i nos tam, gdzie nie zupełnie nie powinny. Ale są ciekawe! Radosne! To właśnie zasługa kreatywności.

Co z kolei dzieje się z większością dzieci w wieku dojrzewania? Wychowane w systemie karania za błędy i chwalenia za podążanie określoną ścieżką wiedzy i zachowań, tracą swoją radość i pasję z uczenia się. To, co możesz zrobić dla nich, jako rodzic, to zadbać, by ta radosna, dziecięca iskra poznawcza została w nich na zawsze.

A Ty, droga mamo – jak pielęgnujesz swoją kreatywność?

Podobne wpisy