Kreatywność nie zawsze polega na tym, by być praktyczną i logiczną. Prawda jest taka, że jeśli tylko pozwolisz swojemu umysłowi pobujać w obłokach, być może wpadniesz na abstrakcyjny pomysł, który pomoże w przyszłości rozwiązać Ci dany problem.

Niestety, kreatywność nie przychodzi na zawołanie. Jeśli nie ćwiczysz jej regularnie, w kryzysowych momentach po prostu Ci jej zabraknie. Musisz dysponować bankiem notatek, pomysłów przez cały czas. Dlatego nie postrzegaj nowych pomysłów jedynie przez pryzmat ich praktyczności. To je zabija.

Zbyt wczesne ocenianie

Zabierając się do pracy kreatywnej wyłącz ocenianie. Brutalna prawda brzmi – pomysł, który w jednym przypadku może wyglądać jak chodząca katastrofa, w innym przypadku okaże się być perfekcyjnym rozwiązaniem.

Na etapie koncepcji kreatywnej ocenianie czegokolwiek jest okropnym błędem, który tylko hamuje Cię przed dalszą pracą. Pozwól pomysłowi dojrzeć w Twoim umyśle, daj mu szansę na wdrożenie. Dopiero wtedy możesz go ocenić.

Wolisz słuchać niż czytać? Zapraszam!

Kierowanie się zasadami

Chyba nie muszę tłumaczyć, że nie ma kreatywności w kierowaniu się zasadami? Jeśli tylko odtwarzasz to, co wymyślili inni, jesteś jak przeciętna osoba korzystająca z książki kucharskiej i odmierzająca składniki z precyzją co do grama. Żeby stać się mistrzem kuchni musisz nauczyć się samodzielnie tworzyć i eksperymentować ze znanymi Ci przepisami.

Brak wiary w to, co tworzysz i brak pewności siebie

To problem, z którym boryka się wiele kobiet. Krytyka, z jaką spotykamy się w życiu, wyśrubowane standardy, które nakłada na nas otoczenie, wreszcie ilość pomyłek, błędów i kar, które się z tym wiązały, to wszystko wrzucone do jednego worka może sprawić, że nie będziesz wierzyła w to, co tworzysz, ani nie będziesz wierzyć w siebie.

Zmiana takiego nastawienia to trudna praca. Może nawet wymagać pomocy specjalisty – psychologa, psychoterapeuty. Jeśli czujesz, że jest to duży problem, który niczym kamień uciska Ci serce za każdym razem, kiedy próbujesz coś stworzyć, spróbuj przepracować ten temat po okiem profesjonalisty.

Brak inspiracji

Aby coś wymyślić musisz nieustannie karmić swój umysł i rozwijać się intelektualnie. Spotykaj się z ludźmi, którzy są w miejscu, do którego Ty dążysz. Czytaj książki i oglądaj programy naukowe. Oglądając film notuj swoje wrażenia i przemyślenia, jakie masz podczas jego trwania. Pójdź do muzeum i zaobserwuj emocje i myśli, jakie pojawiają się w Twojej głowie podczas kontaktu ze sztuką.

 

Następnie regularnie przeglądaj swoje notatki i zastanawiaj się, jak mogą przydać Ci się podczas pracy kreatywnej. Jestem pewna, że pomogą Ci spojrzeć na problem z nowych perspektyw.

Brak solidnej wizji

Jeśli nie wiesz, czego szukasz, możesz tego nie znaleźć. Pracowanie nad zbyt abstrakcyjnymi celami sprawi, że ze względu na brak pełnego zrozumienia tematu Twoja wyobraźnia wycofa się.

To problem, który może dotknąć Cię w pracy. Bo co właściwie znaczy hasło „odświeżenie wizerunku marki”? Z pozoru niby wiemy, co może się kryć za tymi słowami, ale w praktyce… Nie wiesz, czy chodzi o zmianę logo, nazwy, zmianę komunikacji, dotarcie do nowego segmentu klientów… Pomysły i domysły można mnożyć.

Dlatego za każdym razem, kiedy rozpoczynasz pracę kreatywną, upewnij się, że wiesz, nad czym pracujesz i Twoja wizja jest silna.

Brak energii

Nieumiejętne zarządzanie energią sprawia, że frustrujemy się, ponieważ próbujemy sięgać do pokładów kreatywności, kiedy ani ciało, ani umysł nie mają na to sił i nie potrafią niczego z siebie wykrzesać. Dlatego kluczem do kreatywności jest tak naprawdę systematyczność.

Prowadząc notatnik z inspiracjami, zapisując swoje myśli, pozwalając sobie na to, by od czasu do czasu przystanąć i zadumać się nad czymś, nieustannie karmisz się pomysłami.

 

W takich okolicznościach nie musisz martwić się gorszym lub lepszym dniem. Masz przy sobie za każdym razem mnóstwo pomysłów do wykorzystania.

Które z powyższych przeszkód najbardziej blokują Twoją kreatywność? Pracujesz nad nimi? Jak sobie radzisz?

onoterapia terapia szyciem

Podobne wpisy