Poznaj skuteczną komunikację z dzieckiem.

Zależy Ci na dobrej komunikacji z dzieckiem? Jestem pewna, że tak! Wzajemne zrozumienie swoich potrzeb, radość z bycia razem, poczucie bezpieczeństwa-to wszystko jest wynikiem między innymi rozmowy rodzica z dzieckiem. Jak więc rozmawiać z dziećmi, żeby słuchały? Jak słuchać swojego dziecka?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

  1. Czym jest komunikacja z dzieckiem? (Jakie są jej rodzaje?)
  2. Słowa i gesty mają moc! Pamiętaj o tym podczas rozmowy z dzieckiem
  3. Jak rozmawiać z dwulatkiem? Jak rozmawiać z trzylatkiem? A jak z dziesięciolatkiem? 
  4. Jak rozmawiać z dzieckiem, które nie słucha? Kilka praktycznych wskazówek 
  5. Trening umiejętności społecznych-kiedy warto wprowadzić?
  6. Praktyczna pomoc w komunikacji z dzieckiem. Poznaj karty do nauki komunikacji “MRU”

Dlaczego rozmowa z dzieckiem może przyprawiać o ból głowy? Czyli o tym, czym jest komunikacja z dzieckiem

Odpowiedź na pytanie, czym jest komunikacja z dzieckiem wydaje się banalna. Rozmowa z dzieckiem: przekazywanie swoich uczuć, emocji, potrzeb – to przecież banalnie proste! Dlaczego więc niejednokrotnie stanowi problem i przyprawia rodziców o ból głowy?

Twoje dziecko ma trzy, osiem, może dwanaście lat? W każdym razie jest na pewnym etapie rozwoju. Mózg Twojego dziecka ma do przetworzenia teraz masę informacji: uczy się wciąż nowych rzeczy, rozpoznawania swoich potrzeb i emocji. Próbuje odnaleźć swoje miejsce w grupie rówieśników, w środowisku przedszkola i szkoły. Ty już to potrafisz! A przynajmniej znasz mechanizmy, dzięki którym jest Ci o wiele łatwiej. Znajdujecie się więc na innych poziomach.

Dlatego też komunikacji z dzieckiem nie jesteśmy w stanie zamknąć w określone ramy, jednak istnieją pewne ogólne wytyczne, które ułatwią Ci rozmowę z dzieckiem i pozwolą wynieść z niej jak najwięcej korzyści.

Słowa i gesty mają moc! Jeszcze o tym, czym jest komunikacja z dzieckiem.

Komunikację można podzielić na dwa rodzaje: 

  • werbalną – dotyczy słów
  • niewerbalną – dotyczy gestów, mimiki twarzy.

Oba te rodzaje tworzą razem komunikat, który przekazujesz. Twoje dziecko możliwe, że jeszcze nie wie, kiedy i jak stawiać granice. Ty jednak jesteś już w stanie zwracać uwagę na przekazywane komunikaty, wiesz, co jest ważne, a czego lepiej się wystrzegać. 

Przeczytaj kilka moich rad.

Jak rozmawiać z dziećmi? Komunikacja werbalna

Jak rozmawiać z dziećmi? Pamiętaj o tym: słowa mogą budować, a jedno słowo może zniszczyć.

Obojętnie, czy  zastanawiasz się, jak rozmawiać z dwulatkiem, czy jak rozmawiać z dzieckiem 10-letnim, zasada jest prosta: Twoje komunikaty powinny być proste i zrozumiałe. Tak, żeby od razu trafiły do małego odbiorcy. 

→ Nie stosuj metafor, ogólników, skrótów myślowych!

→ Moja rada jest też taka, by w komunikacji z nastolatkiem nie stosować slangu młodzieżowego. Nie należysz do środowiska nastolatków – warto pamiętać o tej granicy. Poza tym możesz w oczach Twojego dziecka wypaść niepoważnie.

Każde Twoje słowo ma zabarwienie emocjonalne, dlatego w rozmowie z dzieckiem dobieraj je z rozmysłem, a nie automatycznie. 

Nie oceniaj! “Nieporadny”, “ciapowaty”, “spóźnialski”, “bezczelny”, “leniwy”, “beksa”... i wiele innych. W rozmowie z dzieckiem każdy z nich wpływa na samoocenę, poczucie własnej wartości oraz skuteczność Waszej komunikacji.

Komunikacja niewerbalna w rozmowie z dzieckiem

Niezwykle istotną częścią rozmowy z dzieckiem są gesty i mimika. Zapewne często wyłącznie ich używasz w komunikacji z dzieckiem. Warto więc uświadomić sobie, że powiedzą one nawet więcej niż słowa. 

Pamiętaj! W rozmowie z dzieckiem słowa i gesty muszą być tożsame!

 

O czym warto pamiętać podczas rozmowy z dzieckiem? To kilka moich rad:

  • Niech Twoje gesty wyrażą pełne zaangażowanie w rozmowę: nie zajmuj się telefonem, pracą. Oczywiście: nie musisz siedzieć i patrzeć w oczy dziecka, często wspólne zajęcie ułatwia rozmowę. Pamiętaj jednak, by nic nie absorbowało Cię tak, by zakłócać wzajemne zrozumienie.
  • Chcąc uzyskać informacje od dziecka przyjmij postawę otwartą i życzliwą. Twoja pociecha powinna poczuć się w ten sposób bezpiecznie. Twoja “bojowa” postawa może sprawić, że dziecko przyjmie taką samą, a tu skuteczna komunikacja nie będzie możliwa.
  • Traktuj Twoje dziecko jak partnera rozmowy. Nie przyjmuj więc postawy dominującej, a może to być np. założenie rąk na biodrach, kiwanie palcem, gwałtowne ruchy rąk.

Jak rozmawiać z dwulatkiem? Jak rozmawiać z trzylatkiem? A jak z dziesięciolatkiem?

Podejrzewam, że często zastanawiasz się, jak rozmawiać z dzieckiem w odniesieniu do jego wieku. Oczywiście: rozmowa z dwulatkiem różni się od rozmowy z trzylatkiem, a komunikacja z dziesięciolatkiem czy nastolatkiem jest jeszcze inna. Czy istnieją zasady, które odnoszą się do konkretnej grupy wiekowej?

Otóż uważam, że nie. Za to kluczowe są empatia i życzliwość. 

 

Jak sobie to ułatwić? Kilka moich praktycznych rad:

  • Zadbaj o odpowiednie otoczenie. Ty i Twoje dziecko powinniście czuć się bezpiecznie w przestrzeni, w której się znajdujecie. Przykładowo: kolejka w sklepie nie będzie dobrym rozwiązaniem, ale rozmowa podczas spaceru w lesie już tak.
  • Staraj się poprawnie odczytywać sygnały. Dziecko nie zawsze wprost powie, że chce porozmawiać, czy się przytulić.
  • Waszej rozmowie nie będą sprzyjały rozpraszające Was bodźce – na przykład włączone grające zabawki czy telewizor.
  • Warto sobie uświadomić, że Twoje dziecko nie zawsze może chcieć rozmawiać o tym samym, co Ty lub w tym samym momencie. Bądź uzbrojona w cierpliwość i zrozumienie.

Jak rozmawiać z dzieckiem, które nie słucha? 5 zasad łatwych do wprowadzenia

Komunikacja z dzieckiem to temat rzeka, a pytanie o to, jak rozmawiać z dzieckiem, które nie słucha, słyszałam już na swoich konsultacjach wiele wiele razy. Odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna. Tych pięć praktycznych wskazówek powinno jednak sporo Ci ułatwić.

 

W rozmowie z dzieckiem opowiadaj o swoim doświadczeniu

Rozmowa z dzieckiem powinna być dwukierunkowa, a każdy z Was powinien mieć w niej równoprawne pozycje. Dlatego tak dobre jest mówienie o swoim doświadczeniu. Odnoś sytuacje, o których ono mówi do swoich lat nastoletnich lub dzieciństwa, a może też do teraźniejszości. Mów o swoich emocjach i odczuciach.

Jestem przekonana, że to objaśni wiele nie tylko Twojemu dziecku, ale też Tobie. A ponadto dzieci lubią poznawać swoich rodziców z innej strony.

 

Nie osądzaj i nie obwiniaj! To nie jest skuteczna komunikacja z dzieckiem

Skuteczna komunikacja z dzieckiem to ciągłe budowanie zaufania. Nie wykorzystuj więc tego, co dziecko Ci powiedziało przeciwko niemu. 

Nie oceniając podczas rozmowy z dzieckiem, dajesz mu wyraźny sygnał, że chcesz być dla niego partnerem w rozmowie, akceptujesz je i chcesz je wysłuchać.

Zaś oceniając dziecko lub obwiniając je – sprawiasz, że czuje się ono mniej ważne oraz odnosi wrażenie, że to Ty masz zawsze rację. To prosta droga do oddalenia się od siebie.

 

Rozmowa z dzieckiem – tu jesteś przede wszystkim rodzicem

… a dopiero w następnej kolejności przyjacielem. Rozmowa z dzieckiem powinna opierać się na odpowiedniej zależności, z której oboje skorzystacie. Warto, byś zrozumiała, że Twoja pociecha potrzebuje w swoim życiu przewodnika oraz kogoś, kto pokaże granice. 

Warto też pamiętać, że w pewnym momencie Twoje dziecko nie będzie chciało rozmawiać z Tobą na każdy temat – ważniejsi staną się rówieśnicy. 

Wypracowanie skutecznej komunikacji z dzieckiem pomoże Wam pamiętać o “otwartych drzwiach” – Ty będziesz gotowa na rozmowę z dzieckiem w każdej chwili, a ono z kolei będzie wiedziało, że może polegać na swoim rodzicu.

Karty do nauki komunikacji Dogadaj się!

Pamiętaj o szczerości i zaufaniu podczas rozmowy z dzieckiem

To bardzo ważne, by rozmowa z dzieckiem opierała się na tych właśnie filarach. Na co więc warto zwrócić uwagę:

  • zawsze dotrzymuj danego dziecku słowa – bez względu na jego wiek
  • dochowuj danych tajemnic
  • nie rozmawiaj o jego problemach w towarzystwie, nie ośmieszaj publicznie (nawet w żartach)
  • w rozmowie z dzieckiem zawsze mów prawdę – unikaj kłamstw jak ognia; bądź uczciwa wobec tego, co sama myślisz i czujesz

Jaki będzie efekt takiej postawy? Możesz być pewna, że Twoje dziecko z ufnością powierzy Ci swoje sekrety i poprosi o pomoc w rozwiązaniu swoich problemów.

 

Jeszcze o zaufaniu w komunikacji z dzieckiem

Zaufanie w komunikacji z dzieckiem powinno działać w obie strony. Nie tylko Ty powinnaś być dla swojej pociechy ostoją – sama również obdarz ją swoim zaufaniem. Niech Twoje dziecko będzie tego świadome!

Jakie elementy komunikacji z dzieckiem możesz wprowadzić do Waszej codzienności? Oto kilka moich propozycji:

  • Nie narzucaj własnych poglądów i pozwól dziecku wyrazić własne
  • Unikaj kłótni o to, kto ma rację
  • Nie przerywaj wypowiedzi dziecka
  • Włącz dziecko w procesy decyzyjne w swojej rodzinie (np. co robimy w weekend, wspólne głosowania w sprawie obiadu, plany wakacyjne, wybór koloru ścian do pokoju dziecka itp.)
  • Pozwól popełniać błędy i akceptuj je – nauka przez doświadczenie jest niezwykle ważna na każdym etapie rozwoju dziecka

Jak wspomóc komunikację z dzieckiem? Poznaj karty do nauki komunikacji “MRU”

Przestań mruczeć i zacznij rozmawiać z dzieckiem! Właśnie tym założeniem kierowałam się projektując to narzędzie: karty do nauki komunikacji “MRU”.

Wiem, że nie zawsze masz siły, cierpliwość, pomysł na skuteczną komunikację z dzieckiem – sama od tego wyszłam. 

Wtedy właśnie przychodzą z pomocą karty, które wspomogą ten proces i ułatwią rozmowę z dzieckiem. 

Co wchodzi w skład zestawu?

  • krótki poradnik dotyczący skutecznej komunikacji z dzieckiem: a w nim praktyczne wskazówki i garść przydatnej wiedzy
  • gotowe pytania: pytania otwarte i zamknięte o uczucia, kontakty z rówieśnikami oraz takie, które pomogą się Wam lepiej poznać
  • karty do pracy z komunikacją oraz zestaw chmurek

Karty do nauki komunikacji “MRU” możesz zamówić w moim sklepie. To produkt cyfrowy, który wystarczy wydrukować, zalaminować. A później możesz się nimi cieszyć przez długie lata. Sprawdzą się już w rozmowie z 3-latkiem, ale też z nastolatkiem. 

Są bardzo praktyczne w wykorzystaniu. Wystarczy, że wyciągniesz je na stół na przykład podczas wspólnego posiłku lub potraktujesz jako wspólną rodzinną zabawę. Wzmocnisz swoją więź z dzieckiem, odkryjecie swoje potrzeby i emocje, które być może są ukryte.

Zagadnienie komunikacji z dzieckiem jest niezwykle szerokie. Można nawet pokusić się o twierdzenie, że tyle rodzajów komunikacji z dzieckiem ile… dzieci i rodziców! Natomiast wskazówki, które Ci nakreśliłam z łatwością zastosujesz w Waszej codzienności bez względu na to, w jakim wieku jest Twoje dziecko.

Jeżeli masz do mnie pytania dotyczące rozmowy z dzieckiem, jego emocji, relacji z Tobą i rówieśnikami, zapraszam Cię do kontaktu. Chętnie spotkam się z Tobą podczas indywidualnych konsultacji on-line.

 

Audiobajka o kredce i złości.

"Kolorowy świat Kredki: Jak opanować gniew i pokonać trudności"

Zapisz się do audiolettera, żeby nieodpłatnie otrzymać audiobajkę o kredce. 

Podobne wpisy